+90 532 437 47 97 marmarishappydivers4848@gmail.com
en | ru
+90 532 437 47 97 marmarishappydivers4848@gmail.com
en | ru

Cmas – 1 Yıldız

0
Fiyat
Başlayan14,000₺
Save To Wish List

Adding item to wishlist requires an account

15187
 • Min Age: 14+
 • 4 Days

Cmas 1 Yıldız Eğitim Detayları

Cmas 1 yıldız dalış eğitimi ile sualtı dünyasına profesyonel olarak adım atmanın ilk basamağını ve siz dalış severlere nasıl bir eğitim verileceği detaylı olarak aşağıda anlatılmaktadır. Bilgilendirme yazımızı dikkatlice okuduğunuzda size genel anlamda geniş bir bilgi sağlayacağını düşünmekteyiz. Sizleri derin maviliklerde görmek umuduyla mavide kalın bizimle kalın.

Fiyata Dahil Olanlar

 • Rehberlik Hizmeti
 • Ekipmanlar
 • Transfer
 • Öğle Yemeği

Fiyata Dahil Olmayanlar

 • Kişisel Harcamalar
 • Fotoğraf & Videolar

Kurs Programı

 1. CMAS1 yıldız dalış eğitimine öncelikle genel bir form doldurarak başlıyoruz. Peki bu formda neler var ? Öncelikle sizin sağlıklı olup olmadığınız konusunda evet hayır olarak cevaplandırabileceğiniz soruları içeren bir sağlık genel anketi bulunmaktadır. Daha sonraki aşamalarda ise size ait genel bilgiler ile iletişim bilgileri riskleri ve sorumlulukları üstlendiğinize dair eğitmen ve firmamızın kuralları ile bağlı olduğumuz Türkiye sporları federasyonu kurallarını kabul ettiğinizi belirten anketleri doldurarak tamamlıyoruz..
 2. İkinci adım olarak kısa olarak nasıl bir eğitim verileceği konusunda bilgilendirme yaptıktan sonra eğitim esnasında kullanacağınız kitap ve dokümanları size veriyoruz.
 3. CMAS 1 yıldız eğitiminde TSSF (Türkiye sualtı sporları federasyonu) kuralları geçerlidir

 

TSSF Bir yıldız dalıcı eğitim programı teorik ve pratik eğitim başlıkları altında toplanır. Teorik eğitimler dalıcının dalış ile ilgili teorik bilgi kazanmasını, pratik eğitimler de bu bilgileri pratik uygulamalara aktarabilmesini amaçlar. Teorik eğitimler 12 dersten ve eğitmenin tercihine bırakılmış ek bir dersten oluşur.

– Pratik sualtı çalışmalarınızda ise sizlere dalış eğitimleriniz esnasında sualtında kullanılacak haberleşme işaretleri,

– malzemeyi nasıl kuşanacağınız,

– suya giriş teknikleri,

– sualtına alçalma teknikleri,

– nefes alırken nelere dikkat edeceğiniz,

– yüzerlilik dengeleyici donanımlarınızı nasıl kullanacağınız,

– nefes almanızı sağlayan regülatörü ağzınızdan nasıl çıkarıp tekrar alabileceğiniz,

– arkadaşınız ile havanızı nasıl paylaşabileceğiniz,

– maskenize su girdiğinde nasıl boşaltabileceğiniz ve sualtında nasıl çıkarıp takabileceğiniz,

– paletinizi nasıl daha doğru kullanabileceğiniz,

– sualtı ve su üstünde bağımsız aletli dalış donanımınızı ve ağırlık kemerinizi nasıl çıkarıp tekrar kuşanabileceğiniz,

– basit ilkyardım ve kurtarma becerileri ve dalış teknesinde nelere dikkat edeceğinizin yanı sıra aynı zamanda da sualtında çevreyi ve kendinizi kollama ile ilgili kapsamlı çalışmalar yaptırılacaktır.

– Pratik sualtı becerileri sizlere sığ su çalışmaları ve toplam 5 deniz dalışı ile öğretilecektir.

Dalışa Engel Sağlık Durumları

 

Birçok sportif aktivitede olduğu gibi sualtı aktivitesini de gerçekleştirebilmek için bir takım sağlık ön koşullarının sağlanmış olması gerekir. Her ne kadar dalıcı olabilme ön koşullarından biri sağlık bildirim formunu doldurmanız ve gerekli durumlarda doktor tarafından verilecek dalış yapabilir Şeklinde bir sağlık raporu almanız olsa da biz dalıcıların, dalış ile ilgili rahatsızlıkları biliyor ve bunlarla ilgili gerekli önlemleri alabiliyor olmamız gerekir.

Doktor kontrollerine gerek duyulacak ve/veya dalışa engel olabilecek rahatsızlıklara örnek olarak, kalp krizi, kalp rahatsızlıkları, kontrol altına alınamayan yüksek tansiyon, epilepsi, astım ve diğer akciğer rahatsızlıkları, kulak ve sinüs hastalıkları, hamilelik, Şeker hastalığı, panik atak örnek verilebilir. Bunlardan başka halen yan etkileri bulunan bir ilaç tedavisi altında bulunmak, son beş yıl içerisinde uyuşturucu veya alkolizme bağlı tedavi görmüş olmak da dalışa engel olabilecek rahatsızlıklardandır. Bu ve benzeri rahatsızlıkların kesin olarak dalışa engel olacağı düşünülmemelidir. Bu tip rahatsızlıklara sahip dalıcı adayları için son kararı verecek olan uzman doktor olmalıdır.

 • 1 yıldız eğitim programına katılmak için yüzme bilmek
 • 14 yaşını doldurmuş olmak gerekir.
 • 18 yaşını doldurmamış adaylar için veli izin belgesi alınacaktır (bu yazının bir örneği federasyonumuz web sitesinde yer almaktadır).
 • Aletli dalış yapmanızda sakınca olmadığına dair sağlık bildirim formu tarafınızdan doldurularak (18 yaşından küçük adaylarda veli tarafından doldurulacaktır) eğitim dosyanıza konacaktır (bu belgenin bir örneği federasyonumuz web sitesinde yer almaktadır). Gerekli hallerde doktor raporu istenecektir.

Belge Yeterliliği

 

Eğitimi başarı ile tamamlayarak bir yıldız dalıcı kimliği almaya hak kazanan dalıcı, dalış ile ilgili teorik konularda bilgilenmiş, dalış donanımlarının hepsini uygun olarak kuşanıp çıkarabilen, bunları sualtında doğru olarak kullanabilen ve yanında en az üç yıldız dalıcı ya da bir dalış eğitmeni ile açık deniz dalışları yapmaya hazır TSSF / CMAS Bir Yıldız Dalıcı haline gelmiş olur. Bir yıldız dalıcının dalış derinliği sınırı ise 18 metredir. Gece dalışı yapamaz.

Cmas 1 yıldız eğitimini başarı ile bitirdiyseniz ve dalış hayatınıza daha derinlerde devam etmek isterseniz, Cmas 2 yıldız kursumuzu inceleyebilirsiniz.